بررسی کیسه خواب الیاف

در ابتدا برای آشنایی با کیسه خواب الیاف باید با مواد تشکیل دهنده آن آشنا شویم. الیاف مصنوعی شاید لزومأ سبک ترین یا پر زرق و برق ترین گزینه شما نباشد ولی بدون شک مطمئن ترین، انعطاف پذیر ترین و قابل اعتماد ترین ماده پُر کننده برای شرایط غیر قابل پیش بینی در طبیعت وحشی است. هزاران گونه الیاف مصنوعی وجود دارد و با اینکه همه آن ها با هم برابر نیستند ولی یک چیز مشترک در تمام آن ها وجود دارد، همه چیز، از پلیمر و طول و قطر فیبر تا روش ساخت می­‌تواند بنا به الزامات مصرف نهایی آن، تغییر یافته و با مشخصات دلخواه ساخته شوند. این خاصیت از برتری های اصلی این ماده است که ساخت انواع مختلف آن را برای شرایط و استفاده های متفاوت، میسر ساخته است.

بدلیل ماهیت ساخت، نگهداری از کیسه خواب الیاف مصنوعی نسبت به کیسه خواب پَر راحت تر است. الیاف مصنوعی داخل کیسه خواب الیاف در صورت خیس شدن علاوه بر حفظ بخشی از خاصیت عایق بودن، بسیار سریع هم خشک می­شوند چون رطوبت بجای نفوذ به داخل فیبر های الیاف ، بین آن‌ها می­ماند و در نتیجه در صورت خیس شدن کیسه خواب الیاف مصنوعی، کافیست حدود یک ساعت یا کمتر آن را در معرض تابش نور آفتاب قرار دهید تا بطور کامل خشک شود. کیسه خواب الیاف همچنین به مراتب ارزان تر بوده و با حفظ حدود 50 درصد از خاصیت عایق بودن خود در زمان خیس شدن، بهترین عملکرد را در شرایط آب و هوایی مرطوب دارند. بِهمین دلیل است که الیاف مصنوعی رایج ترین عایق بوده و این دسته از محصولات برای بسیاری از افراد بهترین گزینه هستند.

گروه تولیدی انیسه نیز برای دستیابی به محصولاتی با کیفیت و با قیمتی اقتصادی، تمام گزینه های موجود در مورد عایق الیاف مصنوعی را بررسی و الیاف مدرن سیلیکونی را برای این کار برگزیده است. الیاف مصنوعی که دوام، ثبات، راحتی، مقاومت در برابر آب و هوا و البته گرمای عالی را برای مصرف کننده نهایی فراهم می‌کند.

 

سیلیون چیست؟

آیا تا کنون اندیشیده‌اید که وجه اشتراک الیاف درون لباس زمستانی، شیشه جلوی خودرو و وسایل آشپزی شما چیست؟ تمامی این محصولات می تواند از جنس سیلیکون ساخته شده باشند. دامنه کاربرد این نوع از پلیمرها بسیار گسترده است و در محصولات بی شماری به کار می‌روند.

با اینکه این دسته از پلیمرها عموما جز دسته پلاستیک‌ها محسوب نمی‌شوند، اما شباهت‌های بسیاری باهم دارند. نام اصلی این مواد، پلی سیلوکسان(polysiloxanes)  است و همانند پلاستیک‌هایی چون پلی اتیلن، پلی استایرن، پلی وینیل کلراید و غیره، دارای لغت “پلی” است. اما در این جا، از نام مصطلح تر آن، یعنی سیلیکون استفاده می‌کنیم.

از میان تمامی پلیمرها، سیلیکون به دلیل ساختار مولکولی ویژه و بی نظیرش، جایگاه ویژه‌ای در صنعت تولید کیسه خواب و پوشاک زمستانی دارد. در عین این که شاکله بسیاری از پلیمرهای مدرن، عنصر کربن است، سیلیکون ها به صورت پایه ای از اتم‌های سیلیکون (عنصر اصلی برای ساختن شیشه) ساخته شده اند. همین موضوع، موجب پدید آمدن خواص جالب و شگفت آوری شده است:

سیلیکون‌ها خواص مشترکی از هر دو متریال شیشه و پلاستیک را با در خود دارند. این مواد همانند شیشه‌ها در مقابل رطوبت مقاوم هستند و دماهای بالا را نیز تحمل می‌کنند و واکنش بسیار اندکی با سایر مواد دارند. همچنین مانند پلاستیک‌ها، سبک، مستحکم و قابلیت شکل پذیری بالایی دارند.

برای مثال الیاف سیلیکونی 150 (که در کیسه خواب‌های دنا 150 به کار رفته است)، در هر متر مربع خود تنها 150 گرم وزن دارد، بنابراین با تما خوصیتهای عایقی و گرمایی خود. وزن بسیار بسیار اندکی داشته و به دلیل خاصیت شکل پذیری خود، می‌تواند در حجم‌های بسیار کوچک جم شود و دوباره به حالت اول خود باز گردد.

از دیگر نکات مثبت این الیاف می‌توان به خاصیت آنی باکتریال و ضد بو ذاتی آن نام برد.