راهنمای انتخاب جوراب مناسب برای هایکینگ

هر فرد معمولی برای طی کردن یک کیلومتر، 1250 قدم بر می­دارد. با در نظر گرفتن بالا و پایین های مسیر هایکینگ و ریشه ها و سنگ های ریز و درشتی که در طول مسیر با آن ها مواجه خواهید شد، این تعداد بیشتر هم خواهد شد. در هر قدم، جورابی که به پا دارید نقشی بسیار مهم در راحتی پای شما و جلوگیری از تاول زدن آن در طول سفر، ایفا می­ کند.

 

برای انتخاب بهترین جوراب برای سفر هایکینگ خود، این 4 مورد را در نظر داشته باشید:

 • بلندی ساق جوراب: بلندی مناسب ساق جوراب، از پا در برابر سایش ناشی از تماس کفش با پوست محافظت می‌کند.
 • لایه ضربه گیر: مقدار لایه ضربه گیر بر روی راحتی و گرما تاثیر می­گذارد
 • جنس: جنس اصلی بکار رفته در اغلب جوراب های هایکینگ، پشم مرینوس است ولی در برخی از جوراب ها نیز پلی استر یا نایلون ماده اصلی است.
 • در برگیرندگی و اندازه: مطمئن شوید که جوراب هایتان کاملأ اندازه پای شما هستند تا از تاول در امان باشید.

راهنمای انتخاب جوراب مناسب برای هایکینگ

بلندی ساق جوراب

جوراب های هایکینگ از نظر ارتفاع ساق، در چندین سایز ارائه می­‌شوند. از خیلی کوتاه که حتی از لبه کفش هم بالاتر نمی­ آیند تا آنقدر بلند که به زانو ها می­رسند. برای اینکه اندازه مناسب را انتخاب کنید کافیست نگاهی به کفش های خود بیندازید. هر چقدر ساق کفش بلندتر باشد باید جوراب بلندتری هم انتخاب کنید تا پای شما در برخورد مستقیم با کفش شما دچار سایش نشود.

 

 

در اکثر فروشگاه ها این 4 سایز ساق جوراب ارائه می­‌شود:

 • خیلی کوتاه (مخفی): این جوراب ها حفاظت بسیار کمی از پوست در مقابل سایش ناشی از تماس با کفش داشته و از این رو بهتر است با کفش های ساق کوتاه مثل کفش های رانینگ و کفش های هایکینگ سبک از آن ها استفاده شود.
 • کوتاه (نیم ساق): کمی بلندتر از جوراب ها مخفی بوده و برای حفاظت کمی بیشتر، روی قوزک پا را می­گیرد و برای استفاده با کفش های ساق کوتاه و نیم ساق مناسب است.
 • متوسط: سایز کلاسیک ساق جوراب بوده و معمولأ برای محافظت از پوست در برابر سایش هنگام استفاده از کفش های ساق بلند، تا چند سانتی متر بالاتر از قوزک پا را پوشش می­دهند. البته شما می­توانید با کفش های ساق کوتاه هم از این جوراب ها استفاده کنید. فقط بخاطر داشته باشید که پوشش بیشتر در یک روز گرم باعث تولید گرمای اضافه خواهد شد.
 • بلند (زیر زانو): در این دسته از جوراب ها انتخاب های بسیار کمی خواهید داشت که مطمئنأ برای کوهنوردی خواهند بود. جوراب های بلند از پوست شما در برابر فرسایشی که ممکن است توسط کفش ها بزرگ و خشن ایجاد شود محافظت می­کند

 

لایه ضربه گیر جوراب های هایکینگ

مقدار لایه ضربه گیر هر جوراب به شما می­گوید که آن جوراب چقدر ضخیم و گرم است.

مقدار لایه ضربه گیری که شما نیاز دارید اغلب به نوع سفر شما و آب و هوایی که انتظار دارید در طول راه با آن مواجه شوید بستگی دارد. مقدار کمی لایه ضربه گیر می­تواند از پای شما در فعالیت هایی که نیازمند انعطاف پذیری هستند، مثل دویدن و بکپکینگ محافظت کند. فقط به یاد داشته باشید که جوراب ضخیم تر، گرمتر بوده و باعث تعریق پای شما می­شود. ممکن است برای اینکه بفهمید کدام نسبت “ضربه گیر به گرما” برای شما مناسب است، مجبور شوید چند نمونه مختلف را امتحان کنید. بهتر است چند جوراب مختلف داشته باشید که بتوانید در شرایط مختلف از بین آن ها انتخاب کنید.

 

دسته بندی جوراب ها بر اساس مقدار لایه ضربه گیر آن ها معمولأ شامل 4 دسته زیر می­­­­­­­­­­­­­­­­­­­ شود:

 • بدون لایه ضربه گیر: این جوراب های فوق سبک برای استفاده در هوای گرم طراحی شده، بسیار تنفسی بوده و ضخامت کمی دارند. بخشی از جوراب های این دسته، جوراب های لایه اول هستند که برخی از افراد علاقه دارند برای هایکینگ آن ها را در زیر یک جوراب هایکینگ سبک، متوسط یا سنگین به پا کنند. جوراب های لایه اول زمانی بخاطر توانایی رد کردن رطوبت و خشک نگه داشتن پا بسیار پر طرفدار بودند ولی امروزه خیلی از جوراب های هایکینگ آنقدر خوب عمل می­کنند که دیگر نیازی به استفاده از جوراب های لایه اول نیست. با این حال اگر فکر می­کنید جوراب لایه اول برای شما مناسب است می­توانید به استفاده از آن ها ادامه دهید.
 • لایه ضربه گیر سبک: بهترین گزینه برای شرایط آب و هوایی گرم هستند چون در طراحی این جوراب ها راحتی و دور کردن رطوبت به ایجاد گرما ارجحیت دارد. این جوراب ها نسبتأ نازک هستند ولی در نقاط کلیدی مثل پاشنه و برجستگی زیر انگشتان پا، لایه ضربه گیر دارند.
 • لایه ضربه گیر متوسط: این جوراب ها ضربه گیری خوبی در نواحی پاشنه و برجستگی زیر انگشتان پا بمنظور استفاده در هایکینگ و بکپکینگ بوجود آورده و همچنین گرمای مناسبی برای دماهای متوسط تا سرد ایجاد می­کنند.
 • لایه ضربه گیر ضخیم: بطور کلی ضخیم ترین و گرم ترین جوراب های موجود با بیشترین لایه ضربه گیر هستند که برای سفر های طولانی، زمین های ناهموار و آب و هوای سرد ساخته شده اند. این جوراب ها بطور معمول برای سفر های بکپکینگ در آب و هوای گرم بسیار ضخیم و گرم هستند ولی برای کوهنوردی یا بکپکینگ در هوای سرد بهترین انتخاب هستند.

 

مواد مورد استفاده در جوراب های هایکینگ

جوراب های هایکینگ بندرت از یک جنس ساخته شده و برای رسیدن به توازن درستی از راحتی، گرما، دوام و خشک شدن سریع از ترکیب مواد مختلف برای ساخت آن ها استفاده می­شود. موارد زیر از رایج ترین مواد مورد استفاده در جوراب های هایکینگ هستند:

 • پشم: پشم محبوبترین جنس جوراب های هایکینگ بوده و پیشنهاد اول متخصصین این حوزه می­باشد. این ماده بخوبی دما را تعدیل می­کند تا پا عرق نکند و همچنین لایه ضربه گیر خوبی بوجود می­آورد. نکته مثبت دیگر در مورد پشم این ست که این ماده بطور طبیعی ضد میکروب است و این باعث می­شود کمتر از مواد مصنوعی بو را در خود نگه ­دارد. امروزه اغلب جوراب های پشمی از پشم مرینوس ساخته می­شوند که مزیت اصلی آن ها در مقایسه با الیاف پشمی قدیمی، عدم ایجاد خارش می­باشد. ضمنأ برای تولید اکثر جوراب های پشمی بمنظور ایجاد دوام بیشتر و خشک شدن سریعتر، از ترکیبی از پشم و الیاف مصنوعی استفاده می­شود.
 • پلی استر: پلی استر یک ماده مصنوعی و عایق است که رطوبت را خشک کرده و  خود نیز به سرعت خشک می شود. گاهی اوقات با پشم و یا نایلون مخلوط می شود تا ترکیبی خوب از گرما، راحتی، دوام و خشک شدن سریع ایجاد شود.
 • نایلون: یکی دیگر از گزینه ها در مواد مصنوعی است که گاهی اوقات به عنوان مواد اصلی استفاده می شود. این ماده دوام را بیشتر کرده و می تواند به تسریع زمان خشک شدن کمک کند.
 • ابریشم: یک عایق طبیعی لطیف و سبک است که به اندازه گزینه های دیگر با دوام نیست. به دلیل توانایی دور کردن رطوبت گاهی اوقات از ابریشم در ساخت جوراب های لایه های اول استفاده می­شود.
 • اسپندکس: بسیاری از جوراب های هایکینگ درصد کمی اسپندکس در خود دارند. این ماده ارتجاعی کمک می­کند جوراب ها حالت خود را حفظ کرده و چروک و از هم باز شدن بافت در آن ها به حد اقل برسد.
 • پلی آمید: نخ های نایلونی با استحکام بالا، دارای مقاومت عالی در مقابل سایش.
 • الیاف بامبو: الیاف بامبو می تواند نرمتر از الیاف ابریشم و پنبه باشد. جذب بسیار سریع رطوبت و عرق بدن، قابلیت تنفس پذیری و گرم نگه داشتن بدن در محیط های سرد؛ خاصیت جذب آن 3 الی 4 برابر پنبه می باشد.
 • الاستین: الیافی مصنوعی است با قابلیت کشش استثنایی.به دلیل انعطاف پذیری و قدرتش (کشش تا پنج برابر طول آن)، در صنعت تولید لباس بسیار کاربرد دارد. قدرت انعطاف پذیری قابل توجهه و توانایی آن برای بازگشت به حالت اولیه پس از کشش و خشک شدن سریع، از مزیت های این الیاف است.
 • پلی کولون و پلیپروپیلن: یک نوع الیاف از دو شرکت مختلف است. این الیاف کارایی بدن شما را حفظ می کند و شما را برای مدت بیشتری خشک نگه می‌دارد. خیلی سبک و مقاوم است. هیدروفوبیک است و به سرعت خشک می شود.

 

در بر گیرندگی جوراب هایکینگ

استفاده از جورابی که اندازه پای شما بوده و آن را بخوبی در بر بگیرد، راحتی پای شما در طول سفرهای هایکینگ را تضمین خواهد کرد. اگر جوراب شما بزرگ باشد ممکن است در کفش شما جمع شده و باعث سایش پوست شما و در نتیجه، تاول شود. کوچک بودن جوراب هم باعث تحت فشار قرار گرفتن برخی نقاط و لیز خوردن جوراب می­شود.

 

برای پیدا کردن سایز مناسب، بجای سایز کفش، سایز واقعی پای خود را بدانید چون گاهی اوقات افراد از کفش هایی با سایز بالا تر استفاده می­کنند که در این صورت جوراب هایی که خریداری می­کنند خیلی بزرگ خواهد بود. اگر سایز پای خود را نمی­دانید از راهنمای مخصوص این کار استفاده کرده و یا با یک کارشناس مشورت کنید.

 

وقتی سایز پای خود را فهمیدید، این عدد را در جدول مخصوص سایز جوراب پیدا کنید تا سایز جوراب مناسب آن مشخص شود. اگر بین دو سایز قرار دارید برای اینکه جوراب بزرگتری نگیرید که در کفش شما جمع شده و باعث تاول شود، سایز کوچکتر را انتخاب کنید.

 

راهنمای انتخاب جوراب مناسب برای هایکینگ