راهنمای شستشوی کوله پشتی

ممکن است برای خرید یک کوله پشتی خوب هزینه بالایی را متحمل شوید و از این رو باید به درستی از آن مراقبت کنید. فرقی نمی کند که یک دی پک داشته باشید یا یک کوله پشتی بزرگ، در هر حال شوره، عرق شما و چربی پوست شما به بند های روی شانه و کمری کوله پشتی نفوذ خواهد کرد. لکه های روغن هم ممکن است هنگام آشپزی روی کوله پشتی شما پاشیده شده باشد. همه این ها کثیفی را به خود جذب کرده و به مرور زمان سطح کوله پشتی را فرسوده می کند. زیپ ها هم ممکن است در اثر کثیف شدن کارایی خود را از دست بدهند. خرده های غذای داخل کوله پشتی هم ممکن است باعث جذب موجودات دیگر شود. بنابراین، برای اینکه کوله پشتی خود را تمیز نگه دارید دلایل زیادی وجود دارد.

برای شستشوی سطحی و شستشوی کلی به این موارد نیاز دارید:

• یک صابون (شوینده) ملایم که فاقد هر گونه رایحه یا مواد افزودنی باشد و یا محصولی مخصوص شستشوی لباس و کوله های تخصصی
• اسفنج یا پارچه شستشو
• فرچه نرم یا مسواک کهنه

راهنمای شستشوی کوله پشتی

تکنیک هایی برای تمیز کردن کوله پشتی

در ابتدا اگر تولید کننده روش خاصی را برای شستشو پسشنهاد داده است از آن پیروی کنید. برخی پیشنهاد می کنند که کوله پشتی را در یک لگن پر از کف فرو ببرید، برخی هم فرو بردن کوله پشتی در کف را پشنهاد نمی دهند.

بطور کلی می توانید این مراحل را دنبال کنید:
– هرگز کوله پشتی را با ماشین لباسشویی نشویید و یا آن را با خشک کن لباسشویی خشک نکنید.
– از آب ولرم (و نه داغ) استفاده کرده و تا حد امکان کمتر از اسفنج نرم یا فرچه خود استفاده کنید تا به لایه محافظ روی کوله پشتی آسیبی نرسد.
– برای خشک کردن کوله پشتی، آن را در سایه یا در فضای داخلی به دور از تابش مستقیم آفتاب، از جایی آویزان کنید. (اشعه UV می تواند باعث از بین رفتن پارچه شود)
– زیپ ها نیز باید برای پاک کردن شن، خاک و یا ذرات دیگر به صورت دوره ای تمیز شوند. هنگام تکیز کردن زیپ ها روی آن ها را نخراشید چون بسیاری از زیپ ها دارای روکش ضد آب می باشند. برای زیپ هایی که گیر کرده اند هم از روان کننده های مخصوص زیپ استفاده کنید.

راهنمای شستشوی کوله پشتی

شستشوی سطحی

بعد از هر هایکینگ یا سفر شبانه بهتر است کوله پشتی خود را با روش زیر به صورت سطحی بشویید:

• تمام جیب ها را خالی کنید. کوله پشتی سر وته کرده و تکان دهید تا خاک و زباله آن خارج شود
• از اسفنج (بدون ماده شوینده) برای تمیز کردن داخل کوله پشتی استفاده کنید
• با کمی ماده شوینده و اسفنج به آرامی شوره ها و لکه های روی سطح خارجی کوله پشتی را پاک کنید
• از آب تمیز و سرد به همراه اسفنج یا پارچه برای پاک کردن ماده شوینده از روی کوله پشتی استفاده کنید

شستشوی کلی

ممکن است سال ها بدون اینکه کوله پشتی خود را تمیز کرده باشید از آن استفاده کرده باشید. اگر اینطور باشد بالاخره روزی باید آن را کاملأ بشویید:

• بعد از خالی کردن کوله پشتی تمام دوخت ها و شکاف های داخل جیب ها و داخل محفظه اصلی کوله پشتی را با جارو برقی تمیز کنید.
• اگر نوع کوله پشتی شما اجازه می دهد بند های روی شانه و بند کمری را جدا کرده و هر کدام را جداگانه با اسفنج و کمی ماده شوینده شسته و زیر آب روان آبکشی کنید.
• اگر کوله پشتی شما زین فلزی دارد، آن را جدا کرده و کنار بگذارید
• یک سینک یا لگن را تا ارتفاع 15 سانتی متری با آب ولرم پر کرده و از ماده شوینده ملایم خود استفاده کنید. کوله پشتی خود را در آب فرو برده و محکم تکان دهید. داخل کوله را با آب و لکه های بیرون آن را با فرچه بشویید. به قسمت هایی که با بدن در تماس هستند بیشتر توجه کنید. جیب های مِش را با ملایمت بشویید
• آب را خالی کرده و ظرف را به همان اندازه ولی با آب سرد و تمیز پر کرده و به خوبی آبکشی کنید. اگر نیاز بود دوباره آبکشی کنید تا تمام ماده شوینده خارج شود.